BİZDEN HABERLER

Araba Kiralama Hizmetinde Dikkat Edilecekler

Araba Kiralama Hizmetinde Dikkat Edilecekler

Araç Kiralama Hizmetleri

Günümüzde ticari işlemler sürekli olarak çeşitlenmekte ve farklı ürün ve hizmetler ortaya çıkmaktadır. İhtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmakta olan ürün ve hizmetlerden bir tanesi de araç kiralama hizmetidir. Gerçek kişiler ya da tüzel kişiliğe sahip işletmeler ihtiyaç duydukları araçları ya satın alma ya da kiralama yoluna gitmektedir. Ülkemizde özellikle otomobil ve her türlü araç ile ilgili vergilerin yüksek olması ve diğer işlemlerin fazlalığı nedeniyle otomobil fiyatları yüksek olmaktadır. Bu yönüyle düşünüldüğünde özellikle işletmelerin satın alacakları araçlar için yüksek maliyetlere katlanması gerekecektir. Aynı durum gerçek kişiler içinde geçerlidir. Bu maliyetlerle karşı karşıya kalmak istemeyen işletme ve kişiler ihtiyaçları oldukları araçları kiralama yoluna gitmektedir.

Araç Kiralamanın Avantajları

Araç kiralama diğer adı ile rent a car hizmetleri araçları satın almaya göre çok daha avantajlıdır. İşletmeler açısından araç satın almanın maliyetli olduğundan bahsetmiştik. Bunun yanı sıra bu araçlarla ilgili yürütülmesi gereken işlemler açısından da bazı zorluklar bulunmaktadır. Ülkemizde araçlar ile ilgili senelik iki defa motorlu taşıtlar vergisi, bakım işlemleri, muayene işlemleri ve diğer bazı trafik işlemleri bulunmaktadır. Özellikle yoğun iş yüküne sahip olan işletmeler bu işlemler ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Araç sayısı artması durumunda bu iş yükü daha da fazla artmaktadır. Araç kiralama işlemi bu iş yükünü azaltma noktasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Kişiler açısından da özellikle tatil ve benzeri faaliyetlerde gidilen yerde yapılan kiralama işlemi ile istenilen yerlerin gezilmesi ve daha ucuz tatil yapmanın yolunun açılması demektir.

Araç Kiralamada Araçlarla İlgili Nelere Dikkat Edilmeli?

İşletmeler ve gerçek kişiler açısından tercih edilen araçlar geniş bir çeşitliğe sahiptir. Araba kiralama işlemleri için ağırlıklı olarak binek otomobiller tercih edilmektedir. Bu araçların içerisinden de az yakıt harcayan araçlar en çok kullanılanlardır.  Bu genel kullanımın yanı sıra farklı ihtiyaçlar içinde araçlar kiralanmaktadır. Lüks araç ihtiyaçları için uygun araçlar, arazi kullanımı için dört çeker araçlar, kalabalık yolculuklar için minibüs tarzı araçlar kiralanarak kullanılabilmektedir. Bu araçların bakımlarının yapılmış olduğu ve çalışma noktasında sorunu olmaması dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.


Haber Tarihi: 08-2017